Bal Kabaklı Mozaik Pasta Tarifi – Kevserin Mutfağı Yemek Tarifleri


Kevserin Mutfağından Bal Kabaklı Mozaik Pasta Tarifi; https://www.kevserinmutfagi.com/bal-kabakli-mozaik-pasta-tarifi.html

mozaik pasta, mozaik pasta tarifi, mozaik pastanın tarifi, mozaik pastanın yapılışı, mozaik pasta nasıl yapılır, balkabağı, bal kabağı, kabak tatlısı, pasta tarifi,

MALZEMELER

750 g dilimlenmiş bal kabağı,
1 su bardağı şeker,
2 paket (400 g) petit beurre bisküvi,
1/2 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi,
1 yemek kaşığı tereyağı,
1 çay kaşığı tarçın,
Üzeri için hindistan cevizi.

Bal kabaklı mozaik pastanın yapılışı: https://www.kevserinmutfagi.com/bal-kabakli-mozaik-pasta-tarifi.html

Not: Video Koroplast sponsorluğunda çekilmiştir.

*************************

Bal kabağı mevsimi geldi sonunda. Gelişinin şerefine şöyle mis gibi tarçın kokulu nefis bir Pasta Tarifi paylaşmasam olmazdı sanırım. Çikolata sevmeyenler (garip ama gerçekten varlar) ve alerjisi olanlar için klasik kakaolu Mozaik pastaya nefis bir alternatif. Tarçının rayihasından mı yoksa Bal kabağının sonbaharı tek başına bile temsil edebilecek bir sebze olmasından mı bilmiyorum ama bu pastadan bir çatal aldığınızda gerçekten sonbaharı hissediyorsunuz. Çayın yanına da çok yakışıyor ama benim favorim kendisini sütlü filtre kahve ile tüketmek. Kahvenin yanına tarçınlı lezzetleri çok yakıştırıyorum. Daha önce denemediyseniz bir kere mutlaka deneyin, eminim çok seveceksiniz siz de bu uyumu.

Tarifte 750 g Bal kabağı kullanılıyor evet. Kulağa biraz fazla geliyor olsa da daha önce Kabak tatlısı pişirdiyseniz eğer bal kabağının pişerken ne kadar hacim kaybettiğini de biliyorsunuzdur mutlaka. Pişmiş hali yaklaşık 3 su bardağı kadar olacaktır muhtemelen. Bu arada bu pastayı artan Kabak tatlılarınızı değerlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Kabak oldukça sulu bir sebze olduğu için pişirirken suyunu çok iyi çektirmeniz çok önemli. Sulu olarak kullandığınız takdirde bisküviyle karıştırdığınızda bisküvi hamur hatta vıcık vıcık olur. Kabakların dibinde 1 çay kaşığı olsun su kalmamalı. Bazı bal kabakları çok ama çok sulu olabilir. Pişmesine rağmen tencerenin yarısına kadar su içinde yüzebilirler. Bu durumda kabakları saatlerce kaynatmak yerine kapağını açıp harlı ateşte BAŞINDAN AYRILMADAN suyunu daha kısa sürede buharlaştırabilirsiniz.

Kabakların suyunu tamamen çektirerek kullanılıyor olsa da kabağın pişmiş hali de oldukça suludur. Bu nedenle bekledikçe bisküvileri daha fazla ıslatacaktır. Eğer bisküvileri kıtır seviyorsanız aynı gün içinde tüketmenizi tavsiye ederim. Yumuşacık olsun, ağzımda eriyip gitsin derseniz de buzdolabında 1-2 saat değil 1 gece bekletin servisten önce. Buzdolabında 4-5 güne kadar saklayabilirsiniz, buzdolabı kokusunu çekmesini önleyecek bir kapın içinde saklayarak.

Baton kalıp kullanmak zorunda değilsiniz, boyutu uygun herhangi bir kap kullanabilirsiniz ama mutlaka streç filmle kaplayın. Ceviz yerine fındık, badem gibi farklı alternatifler kullanabilir veya hiç kullanmayabilirsiniz.

Afiyetle kalın…

********************************

Kevserin Mutfağı Youtube Kanalına Abone Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli;
https://www.youtube.com/user/kevserinmutfagi?sub_confirmation=1
Kevserin Mutfağını Takip Edebileceğiniz Diğer Adresler;
http://www.kevserinmutfagi.com/
https://www.facebook.com/kevserinmutfagicom

https://instagram.com/kevserinmutfagi/
https://plus.google.com/b/115602648930913683788/+kevserinmutfagi
banagore.co
turkishstylecooking.com
Tarif Küpü uygulamasını indirmek için;
https://itunes.apple.com/tr/app/tarif-kupu/id497267505?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.ikikirpi.tarifkupu&hl=tr

Tabule Dergi
http://tabuledergi.com/
https://itunes.apple.com/tr/app/tabule-dergi/id636763768?mt=8


Kaynak

(Bu Sayfayı Toplam 85 kişi gezdi ve Bugün ise 1 kişi gezdi. Paylaşmayı unutmayın!)

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT