Ev Yapımı Adana Kebap Tarifi – Kevserin Mutfağı Yemek Tarifleri


Kevserin Mutfağından nefis Adana kebap tarifi; https://www.kevserinmutfagi.com/adana-kebap-tarifi.html
Evde adana nasıl yapılır, adana kebap yapılışı, adana kebabın yapılışı, adana kebabın yapımı, adana tarifi

MALZEMELER
• 500 g yağlı koyun kıyma,
• 2 yemek kaşığı pul biber,
• 1 tatlı kaşığı tatlı kırmızı toz biber,
• 1 silme tatlı kaşığı tuz.

Adana kebabın hazırlanışı: https://www.kevserinmutfagi.com/adana-kebap-tarifi.html

Adana en sevdiğim kebaplardan biridir benim. Ama midem benimle aynı fikirde değil ne yazık ki. Dışarıda Adana yedikten sonra ertesi gün bile hala ağzıma o yağ tadı gelir. Midesi hassas olanlar beni anlayacaktır. Mideye dokunan yiyecekler bir süre sonra insanda “o eziyeti çekeceğime hiç yemem daha iyi” düşüncesine yol açıp insanı o yiyecekten uzaklaşmaya iter. Bende de son zamanlarda Adana kebapla ilgili böyle bir şey oluşmuştu. Son olarak bir de evde yiyeyim de olmazsa olmaz artık deyip bu Tarifi denedim. Ortaya çıktı ki midemin derdi Adana kebapla değil kuyruk yağıylaymış. Dışarıda yediğim Adanalardan tek farkı içinde kuyruk yağı olmaması. Yani öyle olduğunu umuyorum. Başka başka etler kullanıp içine abuk sabuk şeyler koyuyorlarsa da günahları boyunlarına.
Tarifin püf noktalarına gelelim hemen isterseniz. Koyun kıyması olmazsa olmazı. Adana kebabını lezzetini buradan alır, zaten görüyorsunuz ki lezzet verecek başka bir şey yok içinde. Etiniz iyiyse kebabınız da iyi olur, etiniz kötüyse kebabınız da kötü olur. Ben nerede hata yaptım diye düşünmeyin.
Adana şişleri internetten satın alabilir ya da benim yaptığım gibi marketlerin kasap reyonlarının önünde satılan demir şişlerden ikisini birleştirerek geniş bir şiş elde edebilirsiniz. Şişlerin demir olması içinin de iyi pişmesi için önemli. Tahta şişlerden medet ummayın o yüzden. Benim aldığım şişlerin tanesi 1,25 tl, 4 tanesini 5 tl’ye aldım. İkişer ikişer pişirerek işimi hallediyorum, hiç problem olmuyor.
Kıymayı satın alırken tek çekim olmasına dikkat edin. Adana Kebap için kullanılan et zırhta çekilir normalde, kalın çekim olur yani. Yaşadığınız yerde bunu yaptırma imkanınız varsa zırhta da çektirebilirsiniz elbette.
Bunun dışında da pişirirken ısı ayarına dikkat etmeniz önemli. Isıyı çok yüksek tutarsanız dışı yanar ama içi pişmez, ısı düşük gelirse de uzun sürede pişeceği için suyunu ve yağını salıp kurur. Yapmanız gereken kebapların verdiği tepkiye göre ısıyı artırıp azaltmaktır. Çok cızırdamaya başladığında ısıyı düşürüp hiç ses gelmediğini gördüğünüzde artırmalısınız.
Afiyetle kalın…
Kevserin Mutfağını Takip Edebileceğiniz Diğer Adresler;

https://www.facebook.com/kevserinmutfagicom

https://instagram.com/kevserinmutfagi/

Tarif Küpü uygulamasını indirmek için;

https://itunes.apple.com/tr/app/tarif-kupu/id497267505?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.ikikirpi.tarifkupu&hl=tr


Kaynak

(Bu Sayfayı Toplam 141 kişi gezdi ve Bugün ise 1 kişi gezdi. Paylaşmayı unutmayın!)

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT