Kavurma Tarifi – Kevserin Mutfağı – Yemek Tarifleri


Kevserin Mutfağından Kurban Bayramına özel kavurma tarifi.

Kavurma Tarifi


Malzemeler:
500 gr yağsız kuşbaşı doğranmış dana eti,
1 adet soğan,
2 diş sarımsak,
1 yemek kaşığı tereyağ,
Tuz,
Karabiber,
4 su bardağı sıcak su.
Hazırlanışını görmek ve tarifin çıktısını almak için linke tıklayabilirsiniz;

Kavurma Tarifi


Genellikle çok zor olduğu düşünülen ama bence usulüne uygun olarak yapıldığında aslında çok çaba gerektirmeyen bir tariftir Kavurma. Çok sık yaptığım söylenemez ama bazen böyle çok acayip bir şekilde canım çeker Kavurma, pilav, ayran üçlüsünü. Evet biliyorum biraz zamansız oldu bu paylaşımım ama sıcaklar daha da bastırmadan paylaşmak istedim. Malumunuz sıcaklarla birlikte Ramazan da geliyor zaten. Sonra da Bayramdı tatildi derken benim Kavurma Tarifi Kurban Bayramına kalacaktı, o kadar da uzatmak istemedim.
Ben kavurmayı modern çağın nimetlerinden biri olan düdüklü tencere ile yapıyorum. En güzeli elbette her zaman orijinaline sadık kalmaktır. Ama evin ortasında ateş yakıp kazanlarda kavurma yapmamız mümkün olmadığı, minicik gözleri olan doğal gazlı ocaklarımız da odun ateşinin yerini tutmadığı için ha saatlerce ocakta kavrulmuş, ha düdüklüde pişirilmiş çok farketmiyor bana göre. Ayrıca bir şeyin kolayı varsa mutlaka kolayını tercih edin. Sadece karın doyurmak için yemek yapan biriyseniz mutfakta saatlerinizi harcamayın boş yere. O sürede hobinize vakit ayırmak ya da kitap okumak gibi daha faydalı şeyler yapabilirsiniz.
Ben kavurmayı, daha doğrusu eti diyeyim, kimyonla birlikte tüketmeyi çok severim. Fotoğrafta etin yanında gördüğünüz baharat kimyon, merak edenler için. Ama kekik gibi farklı baharatlar da kullanabilirsiniz damak zevkinize göre.
Etin pişme süresi sizin tencerenize göre değişecektir. Lütfen benim söylediğimden ziyade kendi tecrübenizi, yoksa da tencerenizin kullanma kılavuzunu dikkate alın. Tencereye kaynar su koyduğum için kapağını kapattıktan sonra harlı ateşte tutmuyorum hiç, tamamen kısık ateşte pişiriyorum. Kavurma işlemini de tam aksine harlı ateşte yapıyorum. Bu aşamada etleriniz yanabileceği için mutlaka ama mutlaka aralıksız karıştırmalısınız etleri. Süresi yine etinize, tencerenize göre vs. değişecektir. Benim tavsiye ettiğim süreye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Etinizin kavrulduğuna kanaat getirdikten sonra altını kapatabilirsiniz.
Afiyetle kalın…
Kevserin Mutfağı Youtube Kanalına Abone Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli;
https://www.youtube.com/user/kevserinmutfagi?sub_confirmation=1
Kevserin Mutfağını Takip Edebileceğiniz Diğer Adresler;
http://www.kevserinmutfagi.com/
https://www.facebook.com/kevserinmutfagicom

https://instagram.com/kevserinmutfagi/
https://plus.google.com/b/115602648930913683788/+kevserinmutfagi
banagore.co
turkishstylecooking.com
https://itunes.apple.com/tr/app/tarif-kupu/id497267505?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.ikikirpi.tarifkupu&hl=tr
Tabule Dergi
http://tabuledergi.com/
https://itunes.apple.com/tr/app/tabule-dergi/id636763768?mt=8


Kaynak

(Bu Sayfayı Toplam 54 kişi gezdi ve Bugün ise 1 kişi gezdi. Paylaşmayı unutmayın!)

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir