Pırasalı Arnavut Böreği – Onedio Yemek – Börek Tarifleri


#börek #börektarifi

El açması enfes pırasalı börek… Fazla söze gerek var mı? ?

1 kilo pırasa 
6 bardak un 
Tuz 
Karabiber 
Su
Tereyağı 
Sıvı yağ

Pırasaları doğrayın ve tuz ve karabiber ile birlikte tavada soteleyin. Dilerseniz pırasanın içerisine taze soğan ve taze otlar da ekleyerek harcınızı zenginleştirebilirsiniz. Bu sırada 6 bardak una alabildiği kadar su ekleyin. Suyu yavaş yavaş ilave etmeniz hamurunuzun topaklanmasına engel olacaktır. Hamurunuzun ele yapışmaması lazım. Hamurunuzu yoğururken içine tuz da ekleyin ve 1-2 saat dinlenmeye bırakın. Her hamur işinde olduğu gibi bu tarifte de hamuru dinlendirmek çok önemli. Dinlenen hamur dilediğiniz şekilde kabaracak ve kat kat açılacaktır. Dinlenen hamurlarınızı önce 2 parçaya, ardından her bir parçayı 15 parçaya bölün. Böldüğünüz her bir parçayı oklava ile açın. Dilerseniz oklava yerine ellerinizi kullanabilirsiniz. İlk 16 katı açtıktan sonra, her katın arasına eritilmiş tereyağı sürerek fırın tepsinizin içine alın. Eritilmiş tereyağı bütün hamurların kat kat açılmasını ve böreğin çıtırlığını sağlayacak. 16. kata hazırladığınız pırasalı karışımı boşaltın. Üzerine aynı şekilde 14 kat daha yapın. Katların pişerken açılmaması için fırına vermeden önce kenarlarını katlayarak düzeltin. 170 derece fırında 40-45 dakika pişirin. Afiyet olsun.
** Dilerseniz başka malzemeler koyarak da böreği hazırlayabilirsiniz. Siz de kendi Arnavut Böreğinizi yapıp bize atın Instagram hesabımızda paylaşalım.

Kanalımıza abone olun, her gün 1 yeni pratik yemek tarifi öğrenin:
http://bit.ly/OnedioYemekTube

Bizi Facebook’ta da takip edin, yepyeni pratik bilgiler ve tariflerin hiçbirini kaçırmayın:
https://www.facebook.com/onedioyemek/

Twitter hesabımızda da birçok yemek paylaşıyoruz ?

Güne lezzetle başlayıp lezzetle bitirmek isterseniz Instagram sayfamızda tam bir #foodporn ve #yummy şöleniyiz ❤️ Mutlaka takip edin!
https://www.instagram.com/onedio_yemek/

Ve tabii ki tüm videolarımızı birçok yemek içeriği ile birlikte sitemiz üzerinden de takip edin, hiçbir yeni bilgiyi kaçırmayın:
https://onedio.com/profil/onedio-yemek


Kaynak

(Bu Sayfayı Toplam 239 kişi gezdi ve Bugün ise 1 kişi gezdi. Paylaşmayı unutmayın!)

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT