Kalamar Tava Tarifi – Kalamar Nasıl Yapılır – Meze Tarifleri


#denizürünleri #balıknasılyapılır

En Güzel Yemek Tarifleri Video kanalından evde Kalamar Tava Tarifi. Restoranlardaki gibi kalamar tava nasıl yapılır ve sosu nasıl hazırlanır görelim.

Kalamar tava tarifi nasıl yapılır ve seslendirmeli, anlatımlı tarif videosu ile karşınızdayız. Afiyet olsun.

Kalamar Tava Tarifi Malzemeleri
– 3 adet taze ve yerli kalamar (orta boy)
– 1.5 çay kaşığı tuz
– 1.5 çay kaşığı toz şeker
– 1.5 çay kaşığı karbonat
– 1 su bardağı süt

Kalamar Tava Nasıl Yapılır
Öncelikle kalamarın ayakları kafasından kesilir. En uzun iki ayağı kesilip atılır. Küçük ayakları güzelce temizlenir ve yıkanır bol suda. Kalamarın kafasından tutarak içini çıkaracak şekilde çekilir. İçin boşaldıktan sonra sırt bölgesindeki kıkırdak kemiksi yapı da çıkarılır ve atılır. Sonra kalamarın kanatları ve derisi soyulup kalamar bembayaz olana dek bol suda yıkanır.

Kalamarlar yarım parmak genişliğinde halka şeklinde kesilir. Kalamarın ön bacakları da birer lokmalık olacak şekilde 2-3 eşit parçaya bölünür.

Kesilen kalamarlar derin bir yoğurma kabına alınır ve üzerine toz şeker, tuz, karbonat dökülüp, kalamarlar köpürene kadar iyice yoğurulur. Böylece sertliğini kaybedecek ve yumuşak bir kıvamda olması sağlanacaktır. Kalamar köpürdükten sonra üzerini geçecek kadar süt dökülür ve 6-7 saat sosun içinde dinlenmeye bırakılır.

Sosun içinde dinlenen kalamar tava tarifi una bulanıp kızgın yağda pişirilir. Altın sarısı rengini aldıktan sonra yağın içinden alabiliriz. Sıcak sıcak yanında limon ile birlikte servis yapabilirsiniz.

Kalamar tava tarifi hazır afiyet olsun.


Kaynak

(Bu Sayfayı Toplam 169 kişi gezdi ve Bugün ise 1 kişi gezdi. Paylaşmayı unutmayın!)

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT